De Boer îi pregătește o surpriză lui Reghe! A mai descoperit Ajax un superstar? Are 18 ani și a jucat deja 42 de meciuri la cel mai înalt nivel:

Campionatul olandez e întrerupt până pe 10 ianuarie, iar tehnicianul lui Ajax, Frank de Boer, a decis să profite de pauza competițională pentru a-și duce echipa într-un cantonament în Brazilia, la Rio de Janeiro.

Trupa batavă a deplasat un lot de 24 de jucători în Brazilia, iar cea mai surprinzătoare prezență e cea a mijlocașului danez Lucas Andersen.

În vârstă de 18 ani, Andersen a apucat să debuteze pentru prima echipă a lui Ajax, în ultima partidă disputată pe Amsterdam Arena (2-0 cu Groningen), când a și fost aproape de gol, lovind bara în ultimul minut de joc.

Lucas Andersen a fost transferat de Ajax la începutul acestui sezon, de la AaB, formație pentru care jucase 41 de meciuri oficiale în prima ligă daneză.

Mijlocașul născut în 1994 are deja două selecții în naționala U21 a Danemarcei și pare gata să-și facă loc în primul 11 al lui Ajax. În aceste condiții, Lucas ar putea fi folosit chiar în dubla cu Steaua, din Europa League.

Publicat: 04 01. 2013, 12:55
Actualizat: 04 01. 2013, 12:56