Curg laudele la adresa lui Ianis Hagi, după debutul perfect de la Genk: „Seamănă cu tatăl său”

Antrenorul echipei Racing Club Genl, Felice Mazzu, l-a lăudat pe Ianis Hagi (20 de ani) după golul marcat la debut.

Antrenorul e mândru de reușita lui Ianis: „El a început meciul pe bancă pentru că în acest moment are un deficit din punct de vedere fizic. După ce a intrat, s-a văzut că posedă calități tehnice remarcabile, exact ca tatăl său. Sper ca Ianis să fie la 100% din punct de vedere fizic în cel mai scurt timp. E execelent pentru noi că jucătorii tineri pe care îi avem arată atât de bine. Aceasta este politica clubului și dacă ei se impun, e un lucru foarte bun pentru Genk”, a spus Felice Mazzu.

Ianis Hagi (20 de ani) a avut parte de un debut de senzație în tricoul celor de la Genk. Cu Gică Hagi în tribună, internaționalul român a fost introdus de antrenorul lui Genk în minutul 74 al partidei, iar două minute mai târziu a reușit să-și treacă numele pe lista marcatorilor.

Cu golul lui Hagi Jr., Genk a câștigat partida cu Kortrijk, scor 2-1: „Am început sezonul cum trebuia, câștigând Supercupa, câștigând primul meci din noul sezon, nu puteam să începem mai bine. Suntem fericiți pentru fani, ne-au susținut de la început până la sfârșit. Vrem să îi facem mândri la fiecare meci, să luptăm pentru ei și pentru culorile clubului.

E un sentiment grozav să-mi ajut echipa să câștige. E o victorie a echipei, toată lumea a muncit pentru această victorie. Am fost conduși cu 1-0, trebuia să revenim, a fost bine. Trebuie să jucăm mai multe meciuri pentru a reveni în formă, să controlăm jocul din primul minut până în ultimul și să ținem rezultatul de partea noastră”, a spus Hagi Jr.