Cum să-ți DISTRUGI adversarii pe contraatac! Colegii lui Maxim nu știau pe cine să mai tină. Vezi faza incredibilă reușită de Bayern

Bayern Munchen continuă fprma excelentă pe care o traversează în ultima perioadă. După victoria zdrobitoare din Liga Campionilor, 5-1 pe teren propriu cu Arsenal, elevii lui Guardiola s-au distrat și în Bundesliga. În etapa a 12-a, liderul din Germania a învins cu 4-0 pe Stuttgart, Alexandru Maxim rămânând pe banca de rezerve tot meciul.

Sâmbătă, Maxim și colegii săi au fost victime încă din startul meciului. În minutul 10, jucătorii antrenați de Pep Guardiola au reușit unul dintre cele mai frumoase goluri pe contraatac din ultimii ani: au recuperat mingea în apropierea propriului careu, au plecat efectiv în haită spre poarta adversă, Douglas Costa, fotbalistul adus de la Șahtior, a sprintat în flancul drept, de unde i-a așezat mingea perfect lui Robben, care nu a ratat.

Tot timpul la conducerea jocului, bavarezii au marcat rapid pentru 2-0, în minutul 17, prin Douglas Costa, din pasa lui Muler. Până la pauză, Lewandowski (37) și Muller (40) au înscris și au stabilit scorul final, ducând-o pe Bayern la o linie de clasament înfiorătoare pentru adversari: 34 de puncte în primele 12 etape, strânse din 11 victorii și un rezultat de egalitate.

De cealaltă parte, Stuttgart, la care Maxim nu-și găsește locul printre titulari, antrenorul Alexander Zorniger preferându-i în linia ofensivă pe Didavi, Kostic și Werner, ocupă locul al 16, cu doar 10 puncte.

Publicat: 07 11. 2015, 18:37
Actualizat: 07 11. 2015, 20:12