Cristiano Ronaldo: „Nu am de gând să plec de la Real Madrid”

Atacantul portughez al echipei Real Madrid, Cristiano Ronaldo, a declarat, marți seară, nu intenționează să plece de la gruparea madrilenă, în ciuda interesului manifestat de Paris Saint-Germain, anunță presa spaniolă.

„Laurent Blanc și Nasser al-Khelaïfi m-au tratat mereu bine și le mulțumesc. Dar atât! Nu am de gând să plec de la Real. Mai am contract doi ani și rămân aici”, a declarat Cristiano Ronaldo.

De asemenea, jucătorul portughez a afirmat că nu caută recorduri, ci acestea îl caută, subliniind că nu este obsedat de câștigarea Balonului de Aur: „Sunt mulțumit de sezonul meu, în ciuda unor probleme. Am mai multă încredere și echipa mă ajută mult”.

Formația Real Madrid a învins, marți seară, pe teren propriu, cu scorul de 8-0, echipa Malmo, într-un meci din ultima etapă a grupelor Ligii Campionilor, în care Cristiano Ronaldo a înscris de patru ori, stabilind și un record, iar Karim Benzema a marcat de trei ori.

Ronaldo a înscris în minutele 39, 47, 50 și 59, iar Benzema în minutele 12, 24 și 74. Pentru Real Madrid a marcat și Kovacici, în minutul 70.

Cristiano Ronaldo a stabilit un record de goluri marcate în faza grupelor LC, înscriind 11 în șase meciuri disputate în actualul sezon. Precedentul record, de nouă goluri, era deținut tot de portughez, dar și de Luiz Adriano.

Ronaldo este al 11-lea jucător care reușește să marcheze patru goluri într-o partidă din Liga Campionilor.