Cristiano Ronaldo, la primul gol în Arabia Saudită! Al-Nassr smulge un egal în minutul 90+2 și revine pe primul loc al clasamentului

Nassr's Portuguese forward Cristiano Ronaldo runs with the ball after scoring a penalty during the Saudi Pro League football match between Al-Fateh and Al-Nassr at the Prince Abdullah bin Jalawi Stadium in al-Hasa on February 3, 2023.,Image: 753903951, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no

Cristiano Ronaldo a marcat pentru Al-Nassr în meciul cu Al-Fateh, aceasta fiind prima sa reușită în campionatul din Arabia Saudită.

Cristiano Ronaldo, la primul gol în Arabia Saudită! Al-Nassr smulge un egal în minutul 90+2 grație starului portughez

Al-Nassr a rămas lider în Arabia Saudită după ce Cristiano Ronaldo a marcat în prelungirile meciului cu Al-Fateh, încheiat la egalitate grație acestei reușite, 2-2.

Acesta este primul gol pe care portughezul îl reușește în prima ligă a saudiților după transferul din această iarnă.

Al-Nassr se îndrepta spre o înfrângere în deplasarea de la Al-Fateh, însă a reușit să smulgă un punct in extremis. Echipa lui Cristiano Ronaldo a primit o lovitură de la 11 metri în al doilea minut al prelungirilor, pe care portughezul a reușit să o transforme în gol, stabilind, astfel, rezultatul final: 2-2.

Acesta este cel de-al 499-lea gol marcat de Cristiano Ronaldo într-un campionat intern, după ce a înscris 311 în Spania, 103 în Anglia, 81 în Italia și trei în Portugalia.

Marius Șumudică, convins că lui Cristiano Ronaldo îi este greu la Al Nassr: „Eu când spuneam că nu e simplu în Arabia Saudită…”

Marius Șumudică, antrenorul român în vârstă de 51 de ani al lui Al-Raed, a vorbit despre primele apariții ale lui Cristiano Ronaldo, starul portughez în vârstă de 37 de ani de la Al Nassr.

Marius Șumudică a declarat că se aștepta ca lui Cristiano Ronaldo să îi fie dificil să se adapteze.

Eu, când spuneam că nu e simplu în Arabia Saudită… râdea lumea. Nu e simplu, se joacă cu șapte străini în teren, care sunt plătiți foarte bine, remunerați la un standard foarte ridicat.

Automat, și nivelul campionatului crește. E cel mai puternic campionat din Orientul Mijlociu, toată lumea și-ar dori să ajungă acolo”, a spus Marius Șumudică, citat de Antena Sport.

Cristiano Ronaldo a ajuns la Al Nassr în ultima zi din anul 2022 și a fost prezentat de către arabi drept „cel mai mare sportiv al lumii”. De asemenea, odată cu semnătura pusă pe contractul cu Al-Nassr, Cristiano Ronaldo a devenit cel mai bine plătit sportiv din lume, cu 200 de milioane de euro pe an, peste Kylian Mbappe (119,3 milioane de euro), LeBron James (112,8 milioane de euro) și Lionel Messi (111,8 milioane de euro).