Cosmin Olăroiu, impresionat de Miralem Pjanic, fotbalistul transferat de la FC Barcelona care a marcat la debut: „Poate juca la orice oră!”

Cosmin Olăroiu, antrenorul român în vârstă de 53 de ani de la Sharjah FC, s-a arătat încântat de Miralem Pjanic, mijlocașul central bosniac în vârstă de 32 de ani.

Transferat în această vară după ce s-a despărțit de FC Barcelona, Miralem Pjanic a debutat deja sub comanda lui Cosmin Olăroiu, în meciul dintre Sharjah FC și Bani Yas, echipa antrenată de către Daniel Isăilă, scor 3-0, în etapa a doua a primei ligi din Emiratele Arabe Unite.

Miralem Pjanic a fost titularizat de către antrenorul român și a și marcat golul de 2-0, în minutul 39, din penalty.

După această partidă, Cosmin Olăroiu a vorbit despre prestația fotbalistului bosniac și s-a declarat încântat de transferul său la Sharjah FC.

„Am decis să îl folosesc după ce am vorbit cu el și m-am asigurat că e apt de joc și i-a ajutat pe fotbaliști cu experiența sa. Am avut încredere în abilitatea lui de a aduce un plus coechipierilor și să ajute în victoria echipei, ținând cont de calitățile sale.

E un jucător profesionist, care poate juca la orice oră. Am avut avantaj, rezultatul este important pentru noi și pentru fani. Paco Alcacer a demonstrat încă o dată că e un mare marcator și că e un mare plus pentru Sharjah”, a spus Cosmin Olăriu, potrivit site-ului 24.ae.

Miralem Pjanic a ajuns la Barcelona în septembrie 2020, de la Juventus, în schimbul sumei de 60 de milioane de euro. Un an mai târziu, catalanii l-au împrumutat la Beșiktaș, iar în această vară a revenit pe Camp Nou, însă nu a fost utilizat deloc de către antrenorul Xavi.

Din acest motiv, bosniacul și-a dorit să plece la o echipă la care poate prinde mai multe minute. Oferta a venit din partea echipei lui Cosmin Olăroiu, iar Barcelona a acceptat să îl lase să plece liber de contract.

Publicat: 10 09. 2022, 19:49