Contrastele unui fotbalist genial. VIDEO | A luftat cu dreptul, dar a înscris un gol marcă îngresitrată cu stângul. Ghiciți jucătorul :)

Arjen Robben și-a păstrat clasa în ciuda faptului că a ajuns la vârsta de 34 de ani. Olandezul de la Bayern Munchen a marcat un gol spectaculos în meciul cu Paderborn (6-0, în Cupa Germaniei), dar mai intăi a luftat incredibil din apropiere, la o fază în care Kingsley Coman a deschis scorul.

Bayern Munchen s-a calificat în semifinalele Cupei Germaniei, după ce a învins, marți, în deplasare, cu scorul de 6-0, echipa de liga a treia Paderborn. Robbben a reușit o dublă și putea reuși chiar hat-trickul, dar a oferit o ratare incredibilă.

În minutul 19, după ce Robert Lewandowski i-a ridicat mingea peste apărare lui Thomas Muller, iar ultimul i-a întors mingea în centrul careului lui Arjen Robben, olandezul a luftat incredibil după ce a vrut să șuteze din prima, fără preluare. Totuși, balonul a ajuns la francezul Kingsley Coman, care a deschis scorul.

Robben s-a revanșat în minutul 86, când Sebastian Rudy i-a așezat perfect o minge marginea careului, iar olandezul retras din națională a șutat în stilul caracteristic, cu stângul, în vinclul porții adverse. Două minute mai târziu, Robben a reușit „dubla”, după o pasă a lui Franck Ribery.

Învinsă de Borussia Dortmund în finala de anul trecut, Bayern Munchen are în palmares 18 Cupe ale Germaniei.

Publicat: 07 02. 2018, 08:39
Actualizat: 07 02. 2018, 09:44