Continuă perioada neagră a Borussiei Dortmund. Mats Hummels s-a accidentat și va fi indisponibil 3 săptămâni

Veștile proaste continuă pentru Borussia Dortmund. Echipa antrenată de Jurgen Klopp a fost învinsă de Bayern Munchen, sâmbătă, scor 2-1, și a ajuns pe locul 17 în Bundesliga, penultimul al clasamentul. Mai mult, vicecampioana Germaniei  îl va pierde pentru perioada următoare pe Mats Hummels, cel mai bun fundaș al echipei, care va lipsi de pe gazon trei săptămâni, în urma unei luxații la glezna piciorului drept.

Hummels a ieșit la pauza meciului pierdut de Borussia în weekend pe terenul lui Bayern Munchen, locul său fiind luat de Neven Subotic. Din nefericire pentru Klopp, accidentarea fundașului central a avut impact și asupra scorului, bavarezii înscriind golurile victoriei, prin Lewandowski (minutul 72) și Robben (minutul 85). Deși primele informații preconizau o absență de o durată ceva mai mare, fundașul de 26 de ani va sta departe de teren doar trei săptămâni.

Hummels nu se va afla pe teren în partida de Liga Campionilor cu Galatasaray și în meciul din Bundesliga cu Borussia Moenchengladbach. De asemenea, fundașul central al Borussiei ar putea rata și meciurl din preliminariile pentru EURO 2016 pe care Germania îl va disputa cu Gibraltar, dar și un meci amical contra Spaniei.

Publicat: 02 11. 2014, 21:16
Actualizat: 02 11. 2014, 21:25