Continuă marșul pentru Barcelona! VIDEO | Elevii lui Luis Enrique au ajuns la 34 de meciuri fără înfrângere, reușind să egaleze un record vechi de 27 de ani deținut de Real Madrid. Messi, gol extraterestru din lovitură liberă

• FC Barcelona, liderul clasamentului din campionatul Spaniei, a câștigat, duminică, 28 februarie, scor 2-1, partida de pe teren propriu cu FC Sevilla, în etapa a 26-a din La Liga.

Formația lui Luis Enrique a egalat recordul de meciuri consecutive fără înfrângere. Messi și Pique au întors soarta partidei, iar Barcelona a ajuns la 34 de meciuri fără înfrângere, egalând astfel un record dețin de marea rivală, Real Madrid.

Golurile au fost marcate de Vitolo, în minutul 20, pentru Sevilla, respectiv Leo Messi în minutul 31, dintr-o lovitură liberă executată perfect. Pique a adus-o pe Barcelona în avantaj prin golul marcat în minutul 48.

După această victorie, formația pregătită de Luis Enrique ajunge la peste 20 de meciuri fără înfrângere pe teren propriu, și acumulează 66 de puncte, cu opt mai mult decât ocupanta locului secund, Atletico Madrid, și cu 12 mai mult decât marea rivală Real Madrid.

Publicat: 29 02. 2016, 00:11
Actualizat: 29 02. 2016, 01:46