Conte, lecție pentru Guardiola în primul meci direct în Premier League! Chelsea a învins clar pe terenul lui City și e lider solitar în Anglia. VIDEO | Nervii „cetățenilor” au cedat în final

Chelsea a învins, sâmbătă, în deplasare, scor 3-1, pe Manchester City, în derby-ul etapei a 14-a din Premier League, iar formația antrenată de Antonio Conte s-a distanțat la patru puncte de trupa lui Pep Guardiola.

Au marcat: Cahill 45′ (aut.) / Costa 60′, Willian 70′, Hazard 90′.

Manchester City a deschis scorul în ultimiul minut al primei reprize, prin autogolul lui Gary Cahill. Chelsea a replicat imediat după pauză și a reușit să marcheze de trei ori, prin Diego Costa, Willian și Eden Hazard. Echipa antrenată de Antonio Conte a plecat cu toate punctele de pe City of Manchester Stadium și și-a consolidat poziția de lider în clasament, acumulând 34 de puncte, cu patru mai multe decât Manchester City. Liverpool are 30 puncte și va evolua în deplasare cu Bournemouth, duminică, putând să revină la un punct de formația lui Antonio Conte.

Pe finalul partidei, spiritele au degenerat, iar Sergio Aguero și Fernandinho au văzut direct cartonașul roșu.

Chelsea va juca în runda următoare, pe teren propriu, cu West Bromwich Albion, în timp ce Manchester City va evolua în deplasare, împotriva campioanei Leicester.

Publicat: 03 12. 2016, 16:47
Actualizat: 03 12. 2016, 16:56