Conflict între Guardiola și Nigel de Jong, la meciul Bayern-Milan

Antrenorul echipei Bayern Munchen, Josep Guardiola, a avut un conflict verbal cu mijlocașul formației AC Milan Nigel de Jong, în pauza meciului amical pe care cele două echipe l-au disputat, marți, în cadrul turneului Audi Cup.

În prima repriză, De Jong a avut o intrare dură la Joshua Kimmich, în urma căreia mijlocașul lui Bayern a fost nevoit să părăsească terenul în mintul 20. În pauza întâlnirii, Guardiola, foarte nervos, i-a reproșat olandezului, pe tunelul care duce la vestiare, faultul comis. La rândul lui, jucătorul milanez i-a răspus răsitit tehnicianului, apoi a încercat să se îndrepte spre spaniol, dar a fost calmat de coechipieri.

După meci, antrenorul formației AC Milan, Sinisa Mihajlovici, i-a luat apărarea jucătorului lui. „Nu am văzut faultul, dar fotbalul nu este cum ai dansa balet, faulturile fac parte din meci”, a spus sârbul, potrivit lequipe.fr.

Formația Bayern Munchen a învins, marți, pe teren propriu, cu scorul de 3-0 (1-0), echipa AC Milan, într-un meci amical, din semifinalele turneului Audi Cup. Bernat ’24, Götze ’74 și Lewandowski ’85 au fost autorii golurilor.

În cealaltă semifinală, Real Madrid a învins, tot marți, cu scorul de 2-0 (1-0), formația engleză Tottenham Hotspur, prin golurile marcate de J. Rodriguez ’36 și Bale ’79.

Finala turneului, Bayern – Real, și meciul pentru locul 3, AC Milan – Tottenham, vor avea loc miercuri.