Comentariu neașteptat despre Chiricheș, după evoluțiile dezastruoase din ultima perioadă: „Era de așteptat, vine din România”

• Chiricheș a revenit de curând pe teren după o lungă absență, însă fundașul român a avut evoluții slabe în cele două meciuri jucate până acum de la revenire.
  • În meciul cu Sunderland a pasat practic pentru singurul gol marcat de „Pisicile Negre”, iar la partida cu WBA a jucat slab și a fost înlocuit la pauză.

Deși a fost criticat dur de suporterii lui Tottenham, presa engleză îl apără pe român. Jurnaliștii britanici afirmă că fostul fundaș al Stelei a jucat sub așteptări, dar are potențial să devină un fotbalist de top în Premier League. Analizând prestația din confruntarea cu West Bromwich Albion, englezii scriu că „evoluția lui Chiricheș a fost un șoc, dar are în continuare foarte mult potențial”.

„Este corect să spunem că Vlad Chiricheș nu a avut cel mai bun meci al său la Tottenham. De fapt, a jucat atât de slab încât a fost înlocuit cu Fryers la pauză. Ar fi însă incorect să scoatem în evidență doar prestația sa pentru că întreaga apărare a lui Tottenham a prins o zi foarte proastă. Rose a fost mai slab decât românul. Fundașul este puțin cam rigid, așa cum era și de așteptat când vine vorba de un fotbalist care vine din fotbalul românesc direct în Premier League. Chiricheș deține totuși abilitățile necesare pentru a deveni un fundaș central de excepție, are nevoie doar de puțin mai mult antrenament și de experiență la nivelul campionatului englez. Este interesantă și statistica sa în ceea ce privește pasele reușite. Are un procentaj de 89% pase reușite, adică este al doilea în acest top din întreg lotul lui Tottenham. Niciun alt fundaș nu a reușit să intre în top 10, al doilea cel mai bine clasat fundaș fiind Vertonghen cu 82,9%. Categoric e un jucător interesant”, scriu englezii.

Vlad Chiricheș a fost depășit ușor de Stephane Sessegnon la unul dintre golurile marcate de West Browmich Albion în poarta lui Tottenham în din etapa a 34-a a Premier League. La pauză, WBA conducea cu 3-1. În repriza a doua, fără fundașul român pe teren, londonezii au reușit să revină și au smuls o remiză în minutele de final, scor 3-3.

Publicat: 18 04. 2014, 11:29
Actualizat: 18 04. 2014, 11:30