Come-back de senzație pentru Bănel: a fost titular și a scos un punct pe terenul campioanei!** „A fost mutarea câștigătoare” Ce-i transmite selecționerului

Saint Etienne, cu Bănel Nicoliță integralist, a încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul susținut, vineri, în deplasare, în compania echipei Montpellier, în etapa a VI-a a campionatului Franței.

Pentru Montpellier a marcat Camara în minutul 70, în timp ce pentru Saint-Etienne a înscris Aubameyang în al treilea minut de prelungire al primei reprize. Nicoliță a primit un cartonaș galben, în minutul 63. În urma acestui rezultat, Saint-Etienne se află pe locul 8 cu șapte puncte acumulate după șase etape.

„Asta a fost mutarea câștigătoare a antrenorului. Bănel ar trebui sa joace mereu acolo”, scriu jurnaliștii de la Le10Sport. Bănel a avut un mesaj prin care a ținut să-l atenționeze pe selecționerul Victor Pițurcă: „Sunt trist. Țara m-a uitat! Dar asta e viața. Nu sunt un jucător-problemă. Sunt serios și profesionist. Mă antrenez tare, iar antrenorul se gândește și decide”, a declarat Nicoliță pentru L’Equipe.

Partidele Bastia – Paris Saint-Germain, Lorient – Nice, Reims – Nancy, Brest – Valenciennes, Sochaux – Troyes și Toulouse – Rennes se dispută sâmbătă, în timp ce meciurile Girondins Bordeaux – Ajaccio, Olympique Marseille – Evian/Thonon și OSC Lille – Olympique Lyon au loc duminică.