City și Dortmund, spectacol în China. Echipa lui Guardiola a câștigat, după opt serii de penalty-uri

Clubul german Borussia Dortmund a pierdut, joi, scor 1-1 (5-6 după loviturile de departajare), partida amicală disputată în compania formației engleze Manchester City la Shenzhen, pe Shenzen Stadium, în cadrul competiției International Champions Cup.

După ce a reușit să împingă meciul în prelungiri, grație unui gol marcat de internaționalul american Christian Pulisic în minutul 95, vicecampioana Germaniei a fost învinsă la loviturile de departajare, în urma ratărilor lui Jacob Bruun Larsen și Mikel Merino.

Au marcat: S. Aguero 79′ / C. Pulisic 90+5′.

Borussia Dortmund: Burki – Bartra (Burnic 64′), Sokratis (Bender 46′), Ginter (Merino 46′), Schemlzer (Passlack 46′) – Rode (Castro 46′), Sahin (Larsen 64′) – Dembele (Kagawa 46′), Leitner, Mor (Pulisic 46′) – Ramos (Hober 63′). Antrenor: Thomas Tuchel.

Manchester City: Caballero (Gunn 46′) – Kolarov (Angelino 78′), Otamendi (Maffeo 46′), Adarabioyo – Delph (Y. Toure 46′ (Sterling 85′)), Fernandinho, Fernando (Garcia 46′), Clichy (D. Silva 46′) – Navas (Denayer 46′), Iheanacho (Bony 46′ (Nolito 85′)), Zinchenko (Aguero 46′). Antrenor: Pep Guardiola.

În cadrul aceluiași turneu de pregătire, International Champions Cup, s-au mai disputat încă trei meciuri. Bayern Munchen a pierdut, scor 3-3 (3-4 după loviturile de departajare) în fața echipei AC Milan, Chelsea a dispus de Liverpool, scor 1-0, iar Real Madrid a fost învinsă de PSG, scor 3-1.

Publicat: 28 07. 2016, 18:16
Actualizat: 29 07. 2016, 15:06