City, de neoprit! Mașinăria lui Guardiola s-a distrat și cu Arsenal și continuă sezonul perfect în Premier League. VIDEO | Pep, scos din minți de Sterling

Manchester City a învins Arsenal, scor 3-1, în etapa a 11-a din Premier League și s-a distanțat la opt puncte de Manchester United, ocupanta locului al doilea, la capătul unui derby pe care echipa lui Pep Guardiola l-a controlat în totalitate. Cu nouă victorii consecutive în campionat, managerul catalan a stabilit un nou record în istoria clubului de pe Etihad.

Cu toate că mulți specialiști așteptau o replică bună din partea echipei lui Wenger, City a început meciul în jumătatea „tunarilor”, iar răsplata a venit devreme, în minutul 19, când belgianul Kevin de Bruyne l-a învins pe Cech cu un șut excelent, din afara careului de 16 metri. La câteva minute distanță, Sterling și Sane au scăpat pe un contraatac foarte bun, dar englezul a greșit o pasă simplă, l-a enervat pe Guardiola și liderul din Anglia a ratat șansa de a intra la cabine cu un avantaj de două goluri.

În startul reprizei a doua, Nacho Monreal l-a doborât în careu pe Sterling, City a primit penalty, iar Kun Aguero, devenit la mijlocul săptămânii cel mai bun marcator din istoria clubului, nu l-a iertat pe Cech. La 0-2 pe Etihad, Wenger nu a mai avut nimic de pierdut, l-a scos pe Coquelin și a mizat pe Lacazette, iar vârful francez i-a redat speranțele în minutul 65, când a marcat pentru 2-1.

Avea să fie, însă, prea puțin pentru a deraia mașinăria lui Guardiola. cu 16 minute înaintea finalului, tușierul nu a văzut o poziție de ofsaid la David Silva, playmaker-ul spaniol a pasat pentru Gabriel Jesus, iar înlocuitorul lui Aguero a închis tabela, simplu, punând capăt unei noi prestații excelente a celei mai bune echipe din Anglia.

Cu victoria de duminică, City ajunge la zece succese și un egal în 11 etape, are 31 de puncte și e lider detașat în Premier League, având opt puncte peste rivala United, care întâlnește Chelsea, de la ora 18:30, în celălalt derby al etapei.

Publicat: 05 11. 2017, 18:21
Actualizat: 05 11. 2017, 19:08