Ciprian Tătărușanu, integralist în meciul câștigat de Fiorentina, scor 2-1, cu Palermo

Fiorentina a câștigat, duminică seara, meciul jucat pe teren propriu cu Palermo, scor 2-1, în etapa a 15-a din Serie A. La formația gazdă, portarul Ciprian Tătărușanu a fost integralist.

Portarul naționalei României a evoluat în toate meciurile Fiorentinei din acest sezon de Serie A și a primit al 16-lea gol în actuala stagiune. Bernadeschi a deschis scorul în minutul 33, din penalty, iar Mato Jajalo l-a învins pe Tătărușanu la patru minute după pauză. Mijlocașul bosniac a executat o lovitură liberă de la 25 de metri, în stânga lui Tătărușanu, iar internaționalul român de 30 de ani nu a putut să intervină.

În prelungirile reprizei a doua, atacantul senegalez Khouma Babacar avea să aducă victoria pentru Fiorentina, după un gol marcat cu capul din centrarea lui Mauro Zarate.

• Fiorentina: Tătărușanu – Salcedo, Tomovic, Astori – Tello (Badelj 67′), Vecino, Valero, Bernadeschi (Zarate 78′) – Ilicic (Chiesa 85′) – Kalinic, Babacar. Antrenor: Paulo Sousa.
  • Palermo: Posavec – Cionek, Andelkovic, Pezzella – Morganella (Rispoli 66′), Hiljemark, Jajalo (Gazzi 87′), Chochev, Aleesami – Quaison – Nestorovski. Antrenor: Eugenio Corini.

În urma acestui rezultat, Fiorentina acumulează 23 de puncte și urcă pe locul 8, în timp ce Palermo rămâne pe ultima poziție în clasamentul din Serie A, cu șase puncte.