Ciprian Tătărușanu a greșit la singurul gol primit de Fiorentina în victoria cu Sassuolo, scor 2-1

Fiorentina a câștigat, luni, meciul de pe teren propriu cu Sassuolo, scor 2-1, în etapa a 16-a din campionatul Italiei, iar portarul Ciprian Tătărușanu a greșit la singurul gol primit de către formația din Firenze.

Pe arena „Artemio Franchi”, atacantul croat Nikola Kalinic a înscris cele două goluri ale gazdelor, în minutele 10 și 40. În minutul 76, Ricci a executat un corner, iar Tătărușanu a scăpat mingea din mâini, din centrul careului de 6 metri. După două șuturi blocate ale oaspeților, fundașul Acerbi a înscris în cele din urmă. Ianis Hagi a fost doar rezervă pentru Fiorentina.

• Fiorentina: Tătărușanu – Salcedo, Rodriguez, Astori, Olivera – Badelj, Vecino – Chiesa (Milic 90+4′), Ilicic (Tello 69′), Bernardeschi (Sanchez 87′) – Kalinic. Antrenor: Paulo Sousa.
  • Sassuolo: Consigli – Gazzola (Lirola 61′), Cannavaro, Acerbi, Peluso – Pellegrini, Magnanelli (Mazzitelli 72′), Sensi (Iemmello 67′) – Ricci, Defrel, Ragusa. Antrenor: Eusebio Di Francesco.

Fiorentina este neînvinsă pe teren propriu în acest sezon (4 victorii și 4 egaluri) și se află pe locul 7 în Serie A, cu 26 de puncte. Sassuolo are o singură victorie în ultimele 12 partide în toate competițiile și ocupă poziția a 15-a în campionat, cu 17 puncte.