Ciprian Tătărușanu a fost integralist în Fiorentina-Juventus, scor 2-1, în etapa a 20-a din Serie A

Ciprian Tătărușanu a fost integralist în victoria obținută de Fiorentina, duminică seară, pe teren propriu, scor 2-1, împotriva lui Juventus, în etapa a 20-a din Serie A, în timp ce Ianis Hagi a fost rezervă neutilizată.

Fiorentina a deschis scorul în meciul de pe Artemio Franchi, prin Nikola Kalinic, în minutul 37. Mijlocașul croat Milan Badelj, în vârstă de 27 de ani, a dublat avantajul echipei antrenate de Paulo Sousa, în minutul 54. După numai patru minute, Gonzalo Higuain a redus din diferență pentru Juventus.

Chiar dacă a avut la dispoziție mai mult de o jumătate de oră pentru a pleca cu cel puțin un punct din deplasarea de la Firenze, campioana Italiei nu a reușit să mai înscrie și a suferit a patra înfrângere din acest sezon.

În ciuda acestui eșec, echipa antrenată de Massimiliano Allegri rămâne lider în campionat, cu 45 de puncte, la doar un singur punct de AS Roma, care a câștigat în această rundă, 1-0 în deplasarea de la Udine. De partea cealaltă, Fiorentina, la care Ciprian Tătărușanu a fost integralist, iar Ianis Hagi, rezervă neutilizată, a urcat pe locul 8, cu 30 de puncte.

• Fiorentina: Tătărușanu – Sanchez, Gonzalo Rodriguez, Astori – Chiesa, Badelj, Vecino, Olivera – Borja Valero, Bernardeschi – Kalinic. Antrenor: Paulo Sousa
  • Juventus: Buffon – Barzagli, Bonucci, Chiellini – Cuadrado, Khedira, Marchisio, Sturaro, Alex Sandro – Dybala, Higuain. Antrenor: Massimiliano Allegri