Chiricheș n-a putut decât să privească! VIDEO | Gol de senzație reușit de Stevan Jovetic în semifinalele Cupei Italiei. Reina, fără reacție

Inter Milano s-a calificat în semifinalele Cupei Italiei după ce a învins formația la care evoluează Vlad Chiricheș (26 de ani), Napoli, scor 2-0. Fostul fundaș al Stelei a fost titular, dar nu a putut să privească reușita superbă a lui Stevan Jovetic, prin care formația lui Roberto Mancini a deschis scorul.

Cu doar 16 minute rămase până la finalul celor 90, Stevan Jovetic și-a arătat clasa care îl transforma în golgheterul Fiorentinei de acum câteva sezoane. În vârstă de 26 de ani, atacantul muntenegrean a expediat un șut năpraznic din marginea careului de 16 metri, iar Pepe Reina nu a avut nicio șansă. Mingea a trecut, cu efect, pe lângă portarul iberic, iar acesta nu a putut decât să privească cum se scurge în plasă.

După o ocazie a lui Chiricheș în careul lui Handanovic, Interul a reușit să plece pe contraatac, iar Adem Liajic, un alt fost jucător al Fiorentinei, a reușit să înscrie, în prelungiri, golul prin care Inter a lămurit soarta partidei și și-a asigurat un loc în penultima fază a competiției.

Formația lui Mancini va juca în semifinale, în dublă manșă, contra celor de la Junventus. Luând în considerare faptul că AC Milan, rivala de moarte a Interului are o misiune destul de ușoare în compania celor de la Alessandria, o finală între cele două echipe din capitala modei este foarte posibilă.

Publicat: 20 01. 2016, 20:54
Actualizat: 20 01. 2016, 20:55