Chipciu i-a impresionat pe belgieni: românul, desemnat omul meciului după partida cu Mouscron

Alexandru Chipciu a debutat cu dreptul pentru Anderlecht în campionatul belgian. După o prestație modestă în partida cu Rostov din preliminariile Champions League, românul a atras toate privirile în runda inaugurală a noului sezon.

În confruntarea cu Mouscron, meci câștigat cu 2-1 de Anderlecht, fostul stelist a fost implicat în ambele faze ce au dus la marcarea celor două goluri. Chipciu a oferit pasa decisivă la reușita lui Acheampong din minutul 62 și a inițiat faza din minutul 65 care s-a încheiat cu golul lui Sylla.

Presa belgiană l-a elogiat pe român și l-a desemnat omul meciului, fiind notat de voetbalnieuws.be cu 8,2 – cea mai notă primită de un jucător în acest meci.

„Chipciu s-a descurcat bine, mai ales după pauză, și a jucat un rol important la fazele golurilor lui Anderlecht”, au notat și cei de la Sporza.

Publicat: 31 07. 2016, 10:04
Actualizat: 31 07. 2016, 10:07