Chipciu, decisiv pentru Sparta Praga în al doilea meci al anului. A avut nevoie de cinci minute pentru a înscrie

Sparta Praga a învins Energie Cottbus într-un meci amical disputat sâmbătă, cu scorul de 2-0. Al doilea gol a fost înscris de internaționalul român Alexandru Chipciu. Pe teren s-au mai aflat și Florin Niță, respectiv Nicolae Stanciu.

Pentru Sparta Praga a fost al doilea meci amical din acest an, după acel 3-1 cu Ceske Budejovice, echipă aflată în al doilea eșalon valoric al Cehiei. Tetteh a deschis scorul pentru Sparta Praga, în amicalul cu Energie Cottbus, gruparea ajunsă în Liga a III-a din Germania. În a treia divizie din Germania au mai picat în ultima perioadă echipe precum Karlsruher, Hansa Rostock sau 1860 Munchen.

Tetteh a deschis scorul în minutul 34, iar Alex Chipciu a închis tabela pentru 2-0, în minutul 50. Florin Niță a apărat în prima repriză, Chipciu a fost introdus la pauză, iar Stanciu e fost schimbat în minutul 75. Pentru Sparta Praga urmează un amical cu Vltavin, echipă din a treia ligă a Cehiei. Campionatul intern se va relua în februarie. Sparta Praga se află pe locul 5 în campionat, cu 32 de puncte. Lider este Slavia Praga, echipa la care evoluează Alexandru Băluță, cu 49 de puncte. Viktoria Plzen se află în cursa pentru titlu, fiind la patru puncte de Slavia. Banik Ostrava completează podiumul, cu 34 de lungimi.

Publicat: 12 01. 2019, 18:19
Actualizat: 12 01. 2019, 18:20