Chintă de goluri pentru Ronaldo. CR7 a marcat de 5 ori în derby-ul cu Espanyol și a reușit cea mai rapidă triplă a sa în tricoul Realului. Portughezul l-a depășit pe Raul la numărul de reușite pentru madrileni

Cristiano Ronaldo „s-a întors” și a făcut-o în stil de mare campion, în Espanyol – Real Madrid 0-6. Criticat pentru ineficiența din ultimele meciuri, portughezul a avut nevoie de doar 20 de minute contra lui Espanyol pentru a reuși un hattrick. Portughezul și-a desăvârșit opera cu un assist pentru Benzema, la capătul a 30 de minute de coșmar pentru catalani, pentru ca în repriza secundă să mai puncteze de două ori.

După o perioadă în care nu i-a reușit mare lucru, Ronaldo a făcut un meci de vis contra lui Espanyol, care pare să fi devenit victima preferată a lusitanului. În primăvară, CR7 marcase o triplă în fața celei de-a doua echipe din Barcelona.

Grație performanței din această după-amiază, vârful Realului a ajuns la al 28-lea hattrick în La Liga și la golul cu numărul 230 în tricoul grupării blanco, depășindu-l pe legendarul Raul. De asemenea, atacantul a reușit cea mai rapidă triplă a sa, precedenta performanță fiind atinsă în 34 de minute, contra lui Getafe.

• Ronaldo a devenit primul jucător din ultimii 19 ani care să marcheze de 5 ori într-un meci disputat în deplasare în prima ligă spaniolă.