Chelsea – Villarreal 1-1 (6-5) | Kepa Arrizabalaga le aduce englezilor Supercupa Europei, după loviturile de departajare!

Chelsea players celebrate with the trophy after the UEFA Super Cup match at Windsor Park, Belfast. Picture date: Wednesday August 11, 2021.,Image: 626650949, License: Rights-managed, Restrictions: EDITORIAL USE ONLY No use with unauthorised audio, video, data, fixture lists, club/league logos or "live" services. Online in-match use limited to 120 images, no video emulation. No use in betting, games or single club/league/player publications., Model Release: no, Credit line: Profimedia
Vezi galeria foto - 6 poze

Chelsea a cucerit Supercupa Europei, după ce a învins-o la loviturile de departajare pe Villarreal, la Belfast.

Scorul a fost deschis în minutul 27, chiar de Hakim Ziyech, care a primit o centrare foarte bună din partea lui Kai Havertz și a trimis fără probleme în poarta spaniolilor.

Moreno a restabilit egalitatea în minutul 73, după o pasă frumoasă cu călcâiul a lui Dia, și a dus meciul în prelungiri și, ulterior, la loviturile de departajare.

Kepa Arrizabalaga, introdus în locul lui Mendy, pe finalul prelungirilor, a apărat două lovituri de departajare și i-a adus lui Chelsea Supercupa Europei.

FINAL: Chelsea – Villarreal 1-1 (6-5)

• Apără Arrizabalaga! Albiol ratează și Chelsea câștigă Supercupa Europei!
  • GOL Chelsea! Rudiger înscrie pentru 6-5!
  • GOL Villarreal! Foyth marchează pentru 5-5!
  • GOL Chelsea! Pulisic înscrie pentru 5-4!
  • GOL Villarreal! Raba marchează pentru 4-4!
  • GOL Chelsea! Jorginho tranformă! 4-3!
  • GOL Villarreal! Gomez înscrie pentru 3-3!
  • Apără Asenjo! Havertz ratează! 0-0

Min. 120+1: Final de prelungiri! Urmează loviturile de departajare!

Min. 119: Schimbare la Chelsea: iese Mendy, intră Arrizabalaga.

Min. 106: A început repriza a doua a prelungirilor!

Min. 105: S-a încheiat prima repriză a prelungirilor!

Min. 100: Ocazie uriașă pentru Chelsea! Pulisic încearcă un șut la colțul lung din careu, dar mingea trece pe lângă poarta spaniolilor!

Min. 91: Schimbare la Villarreal: iese Pino, intră Mandi.

Min. 91: A început prima repriză a prelungirilor!

Min. 90+4: Final de meci! Urmează prelungiri!

Min. 85: Dublă schimbare la Villarreal: ies Morano și Dia, intră Morlanes și Raba.

Min. 81: Schimbare la Chelsea: iese Hudson-Odoi, intră Azpilicueta.

Min. 73: GOOOL VILLARREAL! Dia a întors frumos cu călcâiul pentru Moreno în careu, iar acesta din urmă a trimis direct în poarta englezilor și a restabilit egalitatea!

Min. 70: Dublă schimbare la Villarreal: ies Capoue și Trigueros, intră Mario Gaspar și Gomez.

Min. 64: Triplă schimbare la Chelsea: ies Kante, Werner și Zouma, intră Jorginho, Mount și Christensen.

Min. 58: Schimbare la Villarreal: iese Pedraza, intră Estupinan.

Min. 46: S-a reluat partida!

Min. 45+4: Pauză!

Min. 45+3: Ocazie uriașă pentru Villarreal! Moreno trimite un voleu din marginea careului mic și zguduie bara transfersală!

Min. 42: Ziyech acuză o accidentare la umăr și nu mai poate continua partida! În locul său intră Pulisic.

Min. 27: GOOOL CHELSEA! Havertz centreză de pe partea stângă, ar Ziyech îndeplinește doar o formalitate! Acesta trimite în poarta spaniolilor și deschide scorul.

Min. 9: Ocazie uriașă pentru Chelsea! Kante șutează puternic din afara careului, dar mingea trece puțin pe lângă poarta spaniolilor.

Min. 1: A început partida!

ECHIPELE DE START:

Chelsea: Mendy – Zouma, Chalobah, Rudiger – Hudson-Odoi, Kante, Kovacic, Alonso – Havertz, Ziyech, Werner
Rezerve: Arrizabalaga, Azpilicueta, Thiago Silva, Chillwell, Christensen, Emerson, James, Jorginho, Loftus-Cheek, Mount, Pulisic, Abraham.
Antrenor: Thomas Tuchel

Villarreal: Asenjo – Foyth, Albiol, Torres, Pedraza – Moreno, Trigueiro, Capoue – Pino, Moreno, Dia
Rezerve: Rulli, Alcacer, Cuenca, Estupinan, Gomez, Iborra, Mandi, Mario Gaspar, Morlanes, Nino, Pena, Raba
Antrenor: Unai Emery

Stadion: Windsor Park (Belfast)
Arbitru: Sergei Karasev (Rusia)

Chelsea a cucerit Liga Campionilor după ce a învins-o la limită în finală pe Manchester City, socr 1-0, datorită golului marcat de către Havertz în minutul 42.

De cealaltă parte, Villarreal a câștigat Europa League în fața lui Manchester United, după 1-1 în 120 de minute și o serie foarte lungă de lovituri de departajare, încheiată cu ratarea portarului De Gea.

Publicat: 11 08. 2021, 23:59
Actualizat: 12 08. 2021, 01:26