Chelsea și Arsenal, remiză albă în derby-ul Londrei

Două dintre cele mai importante echipe din Premier League, Chelsea și Arsenal, au remizat duminică, pe Stamford Bridge, scor 0-0, în etapa a cincea din actuala stagiune.

Cele două echipe rivale din Londra au jucat de la egal la final până spre final, când fundașul lui Chelsea, David Luiz, a fost eliminat de centralul Michael Oliver, după un fault dur asupra lui Kolasinac. Arsenal n-a profitat de avantajul numeric din final, astfel că derby-ul londonez s-a terminat nedecis, scor 0-0. Mustafi a marcat pentru oaspeți în minutul 76, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid.

Per total, Arsenal a fost echipa care și-a creat mai mult șanse impotante de a marca. Cea mai mare ratare a echipei pregătite de Arsene Wenger a avut loc în minutul 42, când Ramsey a șutat în bară din fața porții, după care Lacazette a apărut la finalizare și a trimis mult peste poartă.

Echipele de start:

• Chelsea: Courtois – Azpilicueta, Cahill, David Luiz – Moses, Kante, Fabregas, Alonso – Willian (Hazard 70) , Pedro (Bakayoko 46)  – Morata (Christensen 89)
  • Arsenal: Cech – Koscielny, Mustafi, Monreal – Bellerin, Ramsey, Xhaka, Kolasinac – Welbeck (Giroud 73), Iwobi (Elneny 80) – Lacazette (Alexis Sanchez 66)
Publicat: 17 09. 2017, 18:41
Actualizat: 17 09. 2017, 18:42