Chelsea s-a încurcat în deplasarea de la Burnley, dar mai are un avans de 10 puncte! Incredibil: campioana Leicester a ajuns la doar un pas de retrogradare

Chelsea nu a reușit să se impună, duminică, pe terenul lui Burnley, terminând la egalitate, scor 1-1, însă are un avantaj de zece puncte în fruntea clasamentului din Premier League, cu 13 etape înainte de finalul sezonului.

Liderul din Premier League a deschis scorul după numai șapte minute în deplasarea de la Burnley, prin Pedro. Echipa antrenată de Antonio Conte s-a văzut egalată în minutul 24, de mijlocașul irlandez Robbie Brady. Cu toate acestea, Chelsea păstrează un avans de zece puncte față de Tottenham, însă Manchester City poate ajunge la opt puncte de formația de pe Stamford Bridge, dacă se va impune, luni, în deplasarea de la Bournemouth.

În celălalt meci al zilei, Swansea a reușit să se impună cu scorul de 2-0, pe teren propriu, în fața campioanei Leicester. Alfie Mawson și Martin Olsson au marcat golurile victoriei pentru formația galeză, care a ajuns la trei succese în ultimele patru etape, reușind să urce pe locul 15, cu 24 de puncte. În schimb, echipa lui Ranieri e aproape de o contraperformanță istorică. Leicester a strâns doar 21 de puncte și ocupă locul al 17-lea, ultimul neretrogradabil.