Chelsea – Manchester City 1-2!** Pantilimon îi duce pe „cetățeni” în finală: românul a avut două parade fabuloase

Manchester City se impune în semifinala cu Chelsea și merge în finala de pe Wembley unde o va întâlni pe Wigan. Nasri a deschis scorul în minutul 35, Aguero a majorat diferența în minutul 47, iar Ba a înscris pentru Chelsea în minutul 66.

Costel Pantilimon a avut două intervenții incredibile imediat după ce Chelsea a marcat. În minutele 69, respectiv 71, goalkeeper-ul român a avut două parade fenomenale și a stopat practic o revenire de senzație a „albaștrilor”. Portarul lui City s-a opus la șuturile lui Mata și Ba și a păstrat avantajul minim al echipei sale.

Min. 66 Ba prinde un vole senzațional și reduce din diferența. Partida este relansată!

Min. 47 Aguero se înalță mai mult decât Ivanovic și trimite mingea pe colțul lung.

Min. 35 Nasri deschide scorul! Francezul trimite mingea în poartă la finalul unei faze complicate în careul lui Chelsea.

Chelsea se duelează cu Manchester City pentru unul dintre cele două trofee pe care le mai poate obține în acest sezon; „albaștrii” continuă cursa pentru Cupa Angliei și pentru Europa League.

Dacă vor trece de gruparea din Manchester, elevii lui Benitez vor juca marea finală contra celor de la Wigan, care s-au calificat în ultimul act după ce au învins pe Millwall cu 2-0.

La „cetățeni”, Costel Pantilimon este titular. Mancinii păstrează „tradiția” din acest sezon și-l titularizează pe român în meciurile din cupele Angliei.

Echipele de start:

Chelsea:  Cech – Azpilicueta, Ivanovic, David Luiz, Bertrand – Ramires, Mikel – Hazard, Mata, Oscar – Ba

Rezerve: Turnbull, JT, Ake, Lampard, Benayoun, Moses, Torres

Manchester City: Pantilimon – Zabaleta, Kompany, Nastasic, Clichy – Barry, Y Toure – Milner, Nasri, Aguero – Tevez

Rezerve: Hart, K Toure, Lescott, Kolarov, Garcia, Sinclair, Dzeko

Publicat: 14 04. 2013, 19:59
Actualizat: 14 04. 2013, 20:00