„Cel mai greu meci din cariera mea”** Ce spune Petrescu despre partida suspectă de BLAT

Nu doar Pleșan a acuzat tevatura creată în jurul partidei de duminică. Dan Petrescu, antrenorul lui Kuban, a declarat că meciul cu Volga a fost cel mai greu din cariera sa!

„A fost un meci extrem de dificil din cauza încărcăturii psihologice și a tuturor discuțiilor din jurul partidei. Să fiu cinstit, victoria a fost de aur pentru noi. Presiunea a fost enormă. N-am avut loc de greșeli. A fost cel mai greu meci din cariera mea, atât ca fotbalist, cât și ca antrenor”, a spus Dan Petrescu după partida cu Volga. Una în care Varga și Bucur au fost titulari, ultimul fiind schimbat în minutul 77, la 24 de minute după ce marcase golul trei. Cum Traore a reușit o „dublă” (20, 45+1), iar Varga a fost printre cei mai buni de pe teren, se poate spune că foștii jucători din Liga I au avut un rol important în succesul la scor (5-0) în fața echipei lui Pleșan și Szekely.

Altfel, o victorie istorică și un meci al recordurilor pentru Kuban. E abia a doua oară când „galben-verzii” reușesc o victorie la cinci goluri diferență pe prima scenă (ultima dată s-a întâmplat în urmă cu 30 de ani, cu Ararat Erevan), iar cele 34 de puncte pe care le-a atins echipa lui Petrescu în acest sezon, după doar 21 de etape, înseamnă stabilirea unui record. Precedentul era de 32 de puncte, dar pentru întreg sezonul 2007.

Publicat: 23 08. 2011, 08:18
Actualizat: 23 08. 2011, 08:20