Cel mai emoționant moment din finalul anului. River Plate a obținut bronzul la Mondialul Cluburilor, dar vedeta echipei și-a luat rămas bun cu un gol de generic. La ultima fază a meciului a lăsat stadionul fără reacție

River Plate a învins Kashima Antlers în finala mică a Campionatului Mondial al Cluburilor, cu scorul de 4-0.

Zuculini a deschis scorul în minutul 24, cu o lovitură de cap, din centrarea lui De La Cruz. Ajutat de bară, mijlocașul lui River a deschis scorul, iar suporterii argentinieni au dat drumul la „fiesta”. La ultimul meci în tricoul lui River, Gonzalo „Pity” Martinez a marcat pentru 2-0, în minutul 73. Omul care a înscris și în returul finalei Cupei Libertadores, cu Boca Juniors, va semna în 2019 cu Atlanta United.

Rafa Santos Borre a dus scorul la 3-0, în minutul 88, de la 11 metri. De notat și faptul că japonezii au trimis de trei ori în bară. La ultima fază, „Pity” a reușit un gol de generic. Jucătorul care va ajunge în MLS în 2019 l-a lobat pe portarul Sogahata de la 14 metri, iar mingea s-a oprit în plasa laterală, spre uimirea staff-ului tehnic al lui River. Martinez s-a bucurat rezervat, fiind conștient că se desparte de River Plate în stil de mare campion.

VIDEO CU GOLURILE

În finala mare a Campionatului Mondial al Cluburilor, gazdele de la Al-Ain vor înfrunta deținătoarea titlului, Real Madrid. Partida va începe sâmbătă, la ora 18:30, iar în România este televizată de TVR1 și TVR HD.

Publicat: 22 12. 2018, 17:28
Actualizat: 22 12. 2018, 17:29