Ce veste pentru Mirel Rădoi! Florin Andone, primul meci după patru luni! Atacantul l-a înlocuit pe Falcao în victoria lui Galatasaray cu echipa lui Bogdan Stancu

Veste uriașă pentru Mirel Rădoi și pentru fanii naționalei! Florin Andone și-a revenit și a jucat primele minute după patru luni de pauză.

Florin Andone s-a accidentat pe 9 noiembrie, la un atac al lui Junior Morais, fostul jucător al FCSB, într-un meci dintre Galatasaray și Gaziantep. Verdictul medicilor a fost dur: leziune parţială a ligamentului colateral intern de la genunchiul drept.

Florin Andone se cere înapoi pe teren: „Karate!” Românul și-a recăpătat forța și transmite un mesaj clar pentru suporteri | FOTO

Atacantul naționalei și-a revenit între timp și a jucat primele minute după 114 zile de absență. Andone a intrat în meciul jucat de Galatasaray împotriva echipei lui Bogdan Stancu, Genclerbirligi.

Florin Andone i-a luat locul lui Falcao în minutul 79, la zece minute după ce columbianul reușise al doilea gol al serii. Scorul a fost deschis de Donk, în minutul 3, iar Falcao a mărit diferența în minutul 33. Fostul atacant de la Atletico a bifat dubla în minutul 69. Galatasaray a câștigat cu 3-0 și este pe locul 2 în SuperLig, la egalitate cu liderul Trabzonsor.

La oaspeți, Bogdan Stancu nu a jucat din cauza unei accidentări: ruptură a unui ligament.

Andone a fost rezervă în ultimele trei partide de campionat. Fatih Terim a preferat însă să nu riște cu atacantul împrumutat de la Brighton. În acest sezon, Florin Andone a marcat trei goluri în 13 meciuri, pentru Brighton şi Galatasaray.