Ce retragere memorabilă pentru Ferguson! United avea 5-2 în minutul 67. Ce a urmat va rămâne în istorie

Sir Alex Ferguson și-a închis cariera duminică, 19 mai 2013, cu o partidă care va rămâne multă vreme în memoria celor care au privit-o. Meciul cu West Bromwich Albion, numărul 1.500 al scoțianului la cârma lui Manchester United, a avut o desfășurare halucinantă, care i-a făcut pe mulți să suspecteze că rezultatul final s-ar fi stabilit de fapt în culise.

Noii campioni ai Angliei au deschis scorul rapid împotriva echipei pentru care românul Gabi Tamaș a fost doar rezervă, prin japonezul Kagawa (6). Olsson a înscris apoi în propria poartă (9), iar Buttner a pus capăt unei prime jumătăți de oră în care gazdele nu au avut replică. În cele din urmă, Morrison a reușit să găsească drumul spre poarta lui Lindegaard, iar la pauză United a intrat cu un avantaj de numai două goluri: 1-3.

Însă abia în partea secundă a început nebunia. Lukaku a redus din handicap (50), însă nu a stârnit decât furia „diavolilor”, care au punctat la foc automat prin Van Persie (53) și Chicharito (63). Era 5-2 pentru United cu 27 de minute înaintea finalului și zarurile păreau aruncate.

Socoteala lui Sir Alex, care se și vedea retras din activitate cu o victorie, a fost stricată de răbufnirea de orgoliu a lui WBA. Lukaku a făcut dubla (81), iar Rosenberg a punctat și el aproape imediat. 5-4 și publicul de pe stadion luase foc, în așteptarea egalării, care a venit în cele din urmă. Același Lukaku a semnat al treilea său gol din meci și a scris pe tabelă un 5-5 incredibil! Gazdele puteau chiar să treacă în avantaj în secundele de final prin inepuizabilul Lukaku, dar în cele din urmă meciul s-a încheiat la egalitate, iar Ferguson a părăsit stadionul mulțumit că aventura sa la United nu s-a terminat cu o înfrângere.

VEZI AICI GOLURILE MARCATE ÎN WBA – MAN. UNITED 5-5!

Publicat: 19 05. 2013, 20:52
Actualizat: 20 05. 2013, 02:27