Ce mare e Tătărușanu! VIDEO | Goalkeeper-ul român i-a „scos” din nou pe cei de la Nantes și a apărat un penalty

Ciprian Tătărușanu (33 de ani) a ieșit din nou în evidența în Ligue 1. Titular în poarta celor de la Nantes, goalkeeperul român a apărat un penalty în meciul contra lui Toulouse, în minutul 26. „Canarii” au fost penalizați cu o lovitură de pedeapsă de către arbitrul Florent Batta, în urma unui fault în careul portarului naționalei.

În minutul 26, un fotbalist de la Toulouse a căzut în careu, după un contact cu Charles Traore, iar centralul Florent Batta aavut nevoie de VAR  pentru a decide să acorde lovitură de la 11 metri pentru Toulouse. În cele din urmă, Max Gradel a executat, iar Ciprian Tătărușanu a ghicit execuția lui, s-a întins și a apărat, menținându-și formația în joc.

N-a fost însă suficient pentru ca Nantes să plece cu punct sau puncte din deplasarea de la Toulouse. Gazdele s-au impus cu 1-0, după ce Issiaga Sylla a marcat singurul gol al partidei, în minutul 55.

Este al doilea penalty pe care Ciprian Tătărușanu îl apără în meciuri consecutive. Portarul titular în poarta naționalei României a mai parat o lovitură de la 11 metri în semifinala Cupei Franței, contra lui PSG, pierdută de „canari” cu 0-3.