Ce a pierdut Dinamo! Jorge Pombo a marcat și a adus prima victorie a echipei sale în La Liga | VIDEO

Jorge Pombo, mijlocașul ofensiv dorit de Dinamo, a marcat golul care a stabilit scorul final în meciul din etapa a doua din La Liga, cel dintre Huesca și Cadiz, 0-2.

Fotbalistul iberic a înscris cu capul în minutul 83, după o centrare perfectă a lui Malbasic. Prima reușită i-a aparținut lui Negredo, după doar 11 minute de joc.

După două etape, Cadiz ocupă locul 8, cu doar trei puncte obținute cu Huesca. Adversara de azi ocupă e pe poziția a 12-a, după ce a obținut un singur punct în primele două jocuri. Lider e Betis Sevilla, în condițiile în care Barcelona, Atletico Madrid și Real Madrid n-au jucat niciun meci.

De altfel, acesta e primul gol al lui Pombo în tricoul lui Cadiz în toate competițiile în cele 14 meciuri jucate pentru iberici.

Vezi VIDEO cu golul lui Pombo!

Dinamo l-a vrut pe Jorge Pombo

Investitorii spanioli care au cumpărat clubul Dinamo au negociat la începutul lunii septembrie pentru transferul lui Jorge Pombo (26 de ani), informație oferită în exclusivitate de ProSport. Negocierile au intrat însă brusc în impas și fotbalistul a rămas la Cadiz.

„Câinii” voiau să-l aducă sub formă de împrumut, cu opțiune de cumpărare, în funcție de evoluțiile lui Pombo la Dinamo.

Jorge Pombo a fost cumpărat în această vară cu 1,2 milioane de euro de Cadiz de la Zaragoza. Este vorba despre o clauză obligatorie activată de promovarea în La Liga a celor de la Cadiz.

Dinamo a dat însă lovitura cu un alt fotbalist spaniol transferat în această vară. E vorba despre Borja Valle, care a reușit un gol de senzație chiar la debutul său în tricoul alb-roșu.