Cazul „bricheta”, cu repetiție în Madrid. Ronaldo a fost lovit în cap cu o brichetă aruncată din tribună

Cristiano Ronaldo a fost lovit cu o brichetă din tribună la pauza meciului dintre Atletico Madrid și Real Madrid din returul semifinalei Cupei Spaniei. Madrilenii au câștigat cu 2-0 și s-au calificat în finala Cupei

• CR7 a marcat ambele goluri ale madrilenilor, după ce a transformat două penalty-uri

Scene ireale pe „Vicente Calderon”, care au dus cu gândul la derby-ul dintre Rapid și Steaua din 20 martie 2008. Totul părea să fie în regulă în returul semifinalei de Cupă a Spaniei dintre Atletico Madrid și Real Madrid, mai ales după ce Real câștigase în tur cu 3-0. Iar după 43 de minute, madrilenii se îndreptau spre o nouă victorie clară, după ce Cristiano Ronaldo a revenit în forță după o serie mai puțin bună! Lusitanul a profitat de cele două lovituri de departajare acordate de centralul partidei și a dus scorul la 2-0, încheind astfel socotelile.

Însă portughezul a trăit momente de coșmar pe „Vicente Calderon”. Era minutul 43 când după un duel cap la cap, Ronaldo l-a dezechilibrat pe fundașul dreapta Manquillo, iar acesta a căzut în gât, fiind la un pas de o accidentare gravă. Din fericire, tânărul de 19 ani și-a revenit repede, a dat semne că este ok, însă a fost păstrat pe bancă pentru investigații suplimentare. La pauză, acesta a fost înlocuit, urmând să fie transportat la spital.

La doar un minut după ce l-a dezechilibrat în aer pe Manquillo, CR7 și-a primit însă „răsplata”. În momentul în care se îndrepta spre vestiare alături de Sergio Ramos, a fost lovit de o brichetă din tribune, fiind la un pas să își piardă cunoștința. Intervenția medicilor a fost promptă, iar superstarul lui Real și-a revenit repede.

Publicat: 11 02. 2014, 22:52
Actualizat: 11 02. 2014, 23:55