Carlo Ancelotti: „Cu mai multă precizie la finalizare ne puteam califica”

Antrenorul echipei Paris Saint-Germain, Carlo Ancelotti, a declarat, miercuri seară, după eliminarea din sfeturile de finală ale Ligii Campionilor, că formația sa se putea califica în semifinale dacă avea mai multă precizie la finalizare, informează site-ul oficial al UEFA.

„Există regrete și mândrie. Am făcut tot posibilul pentru a câștiga acest meci. Echipa a demonstrat calitate, caracter și curaj. Am jucat foarte bine. Ne-am apărat bine și în faza de posesie am creat mult. Sunt dezamăgit de cum s-a încheiat. Am venit la Barcelona să jucăm deschis, să atacăm. Nu am vrut să ne închidem ca alte formații, am vrut să creăm probleme Barcelonei. Intrarea lui Messi a dat multă încredere catalanilor. Chiar dacă nu e refăcut complet, este un jucător fantastic. Noi am fi putut înscrie în prima repriză, am avut două, trei ocazii bune. În partea a doua am reușit să deschidem scorul și am avut ocazia să ne majorăm avantajul. Cu mai multă precizie la finalizare ne puteam califica. În semifinale, echipele spaniole au mai multă experiență, dar formațiile germane sunt mai puternice fizic. Cred că vor fi meciuri echilibrate în semifinale”, a spus Ancelotti.

Formația spaniolă FC Barcelona s-a calificat în semifinalele Ligii Campionilor, după ce a remizat, miercuri seară, pe teren propriu, scor 1-1 (0-0), cu echipa franceză Paris Saint-Germain, în manșa retur a sferturilor de finală ale competiției. Pentru FC Barcelona a marcat Pedro ’71, iar pentru Paris Saint-Germain a înscris Pastore ’50.

În tur, scorul a fost egal, 2-2, iar catalanii au acces în semifinale datorită faptului că au marcat mai multe goluri în deplasare.