Campionul Abidal!** Francezul a revenit pe teren după operația de transplant de ficat

Meciul cu Mallorca de sâmbătă a însemnat și revenirea pe Camp Nou a lui Vilanova

Viața lui Abidal a fost salvată de unul dintre verii săi, care i-a oferit o parte din ficat

În urmă cu doi ani, Eric Abidal primea vestea că are cancer la ficat și a cerut să fie operat imediat pentru a-i fi extirpată tumoarea. La două luni distanță, francezul câștiga Liga Campionilor după un meci în care a evoluat 90 de minute. În primăvara anului trecut, Pep Guardiola intra în vestiarul Barcelonei și le spunea jucătorilor că boala lui Abidal a recidivat. Pe 11 aprilie 2012 a suferit o operație de transplant de ficat și a așteptat să se vindece. Sâmbătă, francezul în vârstă de 33 de ani a bifat ultimele 21 de minute contra lui Mallorca. „Merci mon cousin «La 13»”, a fost mesajul jucătorului care în ultimii doi ani a luptat mai mult cu propriul organism decât cu marii fotbaliști ai lumii. Abidal a ținut să îi mulțumească vărului său, cel care i-a donat o parte din ficatul său. „Vărul meu merită ovațiile din partea publicului mai mult decât o merit eu”, a spus fotbalistul la finalul partidei.

Tito, acasă după trei luni

Partida cu Mallorca a însemnat și întoarcerea pe Camp Nou a lui Tito Vilanova. Antrenorul catalanilor nu a mai stat pe banca Barcelonei, la un meci de pe teren propriu, de la victoria cu Espanyol, de pe 6 ianuarie. Totuși, tehnicianul a fost alături de elevii săi și la egalul din Liga Campionilor, de la Paris, jucat la mijlocul săptămânii trecute, terminat 2-2.

Publicat: 08 04. 2013, 09:25
Actualizat: 08 04. 2013, 09:26