Campionatul capturat. Juventus s-a distanțat la 19 puncte de Napoli, după un nou succes răsunător. Cristiano Ronaldo a fost lăsat pe bancă

Juventus a învins Udinese, scor 4-1, în etapa cu numărul 27 din Serie A. Liderul la zi are în acest moment 19 puncte avans față de Napoli, ocupanta locului secund. Echipa la care este legitimat și Vlad Chiricheș are însă un meci în minus, urmând să joace pe terenul lui Sassuolo. Cristiano Ronaldo a rămas pe bancă în meciul disputat vineri seară.

Puștiul Moise Kean a marcat primele sale goluri în tricoul „Bătrânei Doamne”. Văzut drept un mare talent, Kean a înscris în minutele 11 și 39, iar Juventus a intrat cu un avantaj de două goluri la pauză. După reluare, Emre Can a majorat avantajul gazdelor, reușind să transforme o lovitură de la 11 metri. După doar patru minute, Matuidi a marcat pentru 4-0, iar situația devenea din ce în ce mai complicată pentru Udinese. Băieții lui Max Allegri au lăsat-o mai moale pe final, astfel că Lasagna a avut șansa de a marca golul de onoare, în minutul 85.

S-a terminat 4-1 pentru Juventus, care are 19 puncte avans față de Napoli. Rămâne de văzut cum se vor descurca elevii lui Ancelotti în deplasarea cu Sassuolo. Antrenorul verzilor este Roberto De Zerbi, fost jucător la CFR Cluj. În urma acestui succes, Juventus a ajuns la cinci victorii consecutive în Serie A.