Buffon a zis exact ce crede despre video arbitraj: „Ă‚sta nu mai e fotbal, e polo! Vom termina anul cu 55 de penalty-uri”. Argumentele legendei lui Juve

Oficialii Serie A au decis să folosească sistemul VAR (Video Assistant Referee) în acest sezon, însă nu toată lumea aprobă folosirea tehnologiei în fotbal.

Portarul lui Juventus, Gianluigi Buffon, este un puternic contestatar, acesta fiind dezamăgit de modul în care s-au schimbat meciurile de fotbal. În primele două runde, Juventus a fost penalizată cu două lovituri de la 11 metri, dar a și beneficiat de o astfel de lovitură, totul în urma analizei video.

• Juventus s-a impus în deplasarea de la Genoa, scor 4-2, după ce gazdele au condus cu 2-0. Ambele formații au beneficiat de câte un penalty, acordat după video arbitraj

Juve are punctaj maxim după două runde, iar Buffon este convins că va avea mai mult de beneficiat de pe urma acestei schimbări, dar chiar și așa nu apropă decizia. „Anul trecut am avut 3 penalty-uri, acum vom ajunge la 50, dar ăsta nu e fotbal”, spune legendarul portar.

„Nu-mi place, VAR este folosit disproporționat și greșit. Ni s-a spus că va fi utilizat în faze în care sunt greșeli clare, dar acum se urmăresc reluări și pentru un deget băgat în ureche. Nu poți opri meciul la fiecare trei minute. Ă‚sta nu mai e fotbal, devine polo.

Durează prea mult. Nici măcar nu am sărbătorit când am primit penalty, pentru că trecuseră 6 minute. Vorbesc ca un reprezentant al unei echipe care atacă mult timp și se află de multe ori în careul advers. Anul trecut, am avut trei penalty-uri în favoarea noastră, dar în acest ritm, în acest sezon vom avea 55.

Dar ăsta nu e fotbal, e un sport de laborator„, a declarat Buffon.

Publicat: 27 08. 2017, 13:41
Actualizat: 27 08. 2017, 13:58