Ce a făcut Budescu la Damac! Într-un minut, pase ca Xavi și Iniesta | VIDEO

budescu pase ca xavi iniesta
Vezi galeria foto - 7 poze

Constantin Budescu a impresionat din nou la Damac, dar echipa sa a obținut doar o remiză în meciul cu Al-Ettifaq, 1-1. În partida din campionatul saudit, românul a fost cel mai bun de pe teren. A oferit două pase spectaculoase, dar colegii săi nu au reușit să marcheze.

În filmulețul cu Budescu, postat de România Fan TV, la descriere se arată: „Budescu dă pase ca Xavi și Iniesta în Arabia Saudită! De remarcat că cele doua assisturi perfecte vin la doar un minut distanță”.

Constantin Budescu joacă la Damac din februarie, iar în Arabia Saudită a mai evoluat în sezonul 2018 – 2019, la Al Shabab.

Budescu a dat într-un minut pase ca Xavi și Iniesta

În startul reprizei a doua, Budescu a oferit pasele excelente, dar colegii săi din atac au ratat deși erau față în față cu portarul. După remiza cu Al-Ettifaq, Damac e penultima în clasament, locul 15, cu 21 de puncte. Adversara e pe poziția șapte, 32 de puncte.

Constantin Budescu, gol din corner

Constantin Budescu a oferit și alte momente spectaculoase în Arabia Saudită. După pasa excelentă oferită în succesul cu 3-1 în fața celor de la Al Ahly, recent fotbalistul de 32 de ani a înscris direct din corner. Golul lui Budescu a fost reușit la un antrenament al echipei sale, Damac.

Budescu este așteptat în Liga 1, la FCSB, după ce-și încheie acordul cu Damac. Gigi Becali, finanțatorul echipei roș-albastre a precizat recent. „Cu Budescu nu am mai vorbit. Am discutat atunci și am stabilit că îl aștept la noi de la vară. El mi-a zis că o să vină. I-am zis să se ducă să facă bani pe la arabi, iar apoi să vină. Sunt convins că o să fie la noi, pentru că Budescu vrea să joace din nou aici” declara Gigi Becali pentru ProSport.

• Budescu a mai jucat la echipe ca Petrolul Ploieşti, Astra Giurgiu, Dalian Yifang (China) şi FCSB.

Publicat: 13 03. 2021, 09:14