Bourceanu a fost titular în Trabzonspor – Akhisar 2-4. Românul a luat cartonaș galben și a fost schimbat în minutul 58

UPDATE 20:53 Trabzonspor – Akhisar s-a terminat 2-4, gazdele reducând din handicap în minutul 92 prin O. Adin.

În urma acestui rezultat,Trabzonspor se clasează pe poziția a noua în campionat, cu 29 de puncte, la 15 în spatele liderului Fenerbahce, după 20 de etape.

Bourceanu a fost titular, dar antrenorul lui Trabzon l-a schimbat în minutul 58, după ce românul a fost avertizat.

Prestația din prima repriză a fostului căpitan al Stelei a fost apreciată de fanii lui Trabzonspor, care l-au supranumit pe Bourceanu „Mr. Tackle”.

UPDATE 20:40 M. Akyuz a făcut hattrick-ul în minutul 74. Bourceanu nu mai era pe teren, românul fiind schimbat în minutul 58, după ce a primit un cartonaș galben în același minut.

UPDATE 20:15 M. Akyuz a înscris de două ori în poarta lui Trabzon în numai patru minute (’52, ’56) și a dus scorul la 3-1 în favoarea lui Akhisar

UPDATE 19:25 Akhisar a deschis scorul în minutul 17, prin U. Demirok, iar Trabzonspor a egalat 10 minute mai târziu, prin O. Adin.

UPDATE 18:15 E sigur. Alexandru Bourceanu va debuta ca titular pentru Trabzonspor, în partida pe care noua formație a „încziătorului” român o va disputa în această seară, pe teren propriu, în compania celor de la Akhisar Belediyespor.

Fostul stelist apare în primul „11” folosit de Mustafa Akçay  pentru meciul ce va începe la ora 19:00.

Iată echipa de start folosită de Trabzonspor:

Kivrak – Mierzejweski, Mustafa Yumlu, Aykut Demir, Bosingwa – Zokora, Bourceanu – Paulo Henrique, Adin, Ozer – Janko

Alexandru Bourceanu este pregătit să debuteze pentru Trabzonspor, echipă care l-a achiziționat în această iarnă de la Steaua pentru 1,3 milioane de euro.

Mijlocașul român are șansa să îmbrace pentru prima dată tricoul lui Trabzon în meciul din etapa a 20-a contra celor de la Akhisar Belediyespor. Presa turcă notează că Bourceanu poate fi folosit chiar din primul minut în meciul din această seară, argentinianul Colman fiind incert după o accidentare suferită la mijlocul acestei săptămâni.

„Eu sunt pregătit și simt că pot juca, însă antrenorul va decide. Am venit pentru a reuși aici”, a declarat Bourceanu în presa turcă.

Cum ar putea arăta primul „unsprezece” al lui Trabzon la meciului din această seară: Onur – Bosingwa, Mustafa, Aykut, Kadir – Olcan, Zokora, Colman/Bourceanu, Ozer – Adrian, Emre

Bourceanu a semnat un contract pe trei ani si jumătate cu Trabzon și va avea un salariu garantat de 350.000 de euro până la finalul acestui sezon, de câte 725.000 de euro pentru campionatele 2014/2015 și 2015/2016 și de 750.000 de euro pentru 2016/2017.

Trabzonspor ocupă locul 8 în clasamentul campionatului Turciei, cu 28 de puncte (18 jocuri). Lider este Fenerbahce, cu 44 de puncte (19 jocuri).

Publicat: 09 02. 2014, 20:57
Actualizat: 09 02. 2014, 21:12