Borussia Dortmund, victima favorită a lui Lewandowski! Starul lui Bayern l-a umilit pe Mats Hummels și a ajuns la cifre incredibile împotriva fostei echipe | VIDEO

Preview Borussia Dortmund-FC Bayern Munich on November 7th, 2020. Archive photo: from right: Serge GNABRY (FC Bayern Munich), Robert LEWANDOWSKI (FC Bayern Munich), action, duels versus Mats HUMMELS (Borussia Dortmund). Soccer 1st Bundesliga, 11th matchday, matchday11, FC Bayern Munich M) - Borussia Dortmund (DO) 4-0, on November 9th, 2019 in Muenchen ALLIANZARENA, DFL REGULATIONS PROHIBIT ANY USE OF PHOTOGRAPHS AS IMAGE SEQUENCES AND / OR QUASI-VIDEO . ¬ | usage worldwide,Image: 567645474, License: Rights-managed, Restrictions: GERMANY OUT DFL REGULATIONS PROHIBIT ANY USE OF PHOTOGRAPHS AS IMAGE SEQUENCES AND/OR QUASI-VIDEO., Model Release: no

Robert Lewandowski nu a ratat ocazia de a marca împotriva fostei echipe. Borussia Dortmund este una dintre victimele favorite ale starului lui Bayern Munchen. Polonezul a înscris și în derby-ul cu numărul 128 dintre cele două mari rivale din Bundesliga.

Robert Lewandowski nu are milă de nimeni. Dar când vine vorba de „Der Klassiker”, atacantul polonez pare de neoprit. Super-Lewa a marcat și în primul derby din acest sezon și a ajuns la 11 goluri în fruntea clasamentului golgheterilor.

Borussia Dortmund, victima favorită a lui Lewandowski!

Marco Reus a deschis scorul în minutul 45, dar Alaba a egalat în prelungirile primei reprize. Imediat după pauză, Robert Lewandowski a ieșit la rampă cu o lovitură de cap marcă înregistrată.

Atacantul i-a luat fața lui Mats Hummels la o centrare venită din partea stângă și l-a învins pe Burki cu o minge plasată la colțul lung.

Prin golul de sâmbătă, Lewandowski a ajuns la reușită ca numărul 17 în 13 meciuri jucate împotriva Borussiei. Nimeni nu a marcat de mai multe ori împotriva fostei echipe, în Bundesliga.

Ultima oară, cele două s-au întâlnit în Supercupa Germaniei, iar Bayern s-a impus dramatic, scor 3-2.

Dortmund și Bayern s-au întâlnit de 127 de ori în toate competițiile. Bayern conduce detașată la întâlnirile directe, cu 61 de victorii. 33 de partide au fost câștigate de Borussia, iar 33 s-au încheiat la egalitate.

Sane, în minutul 80, și Haaland, în minutul 83 și-au mai trecut numele pe tabelă, iar Bayern și-a trecut în cont victoria cu numărul 62 în fața marii rivale.

ECHIPELE DE START:

Borussia Dortmund: Burki – Meunier, Akanji, Hummels, Guerreiro – Witsel, Delaney – Sancho, Reus, Reyna – Haaland
Bayern Munchen: Neuer – Sarr, Boateng, Alaba, Hernandez – Kimmich, Goretzka – Muller – Coman, Lewandowski, Gnabry

Publicat: 07 11. 2020, 21:22
Actualizat: 07 11. 2020, 21:42