Borussia Dortmund, umilită de Bayern în „Der Klassiker”! Campioana Germaniei nu a avut milă de marea rivală și a preluat primul loc în Bundesliga

Bayern Munchen a câștigat clar duelul cu rivala Borussia Dortmund, scor 5-0, și a revenit pe primul loc în Bundesliga, cu 64 de puncte, cu unul mai mult față de marea rivală.

Campioana Germaniei a început bine partida și a deschis scorul în minutul 10 prin Mats Hummels, fostul jucător al lui Dortmund. Robert Lewandowski, un alt fost jucător al acestora a punctat șapte minute mai târziu, iar Javi Martinez (41) și Serge Gnabry (43) au stabilit scorul pauzei, 4-0 pentru Bayern. Lewandowski a reușit „dubla” cu reușita sa din minutul 89 și a închis tabela.

VIDEO CU GOLURILE DIN BAYERN MUNCHEN – BORUSSIA DORTMUND

Bayern Munchen este la șase meciuri distanță de un nou titlu de campioană, după ce a câștigat ultimele șase ediții ale campionatului Germaniei. Ar fi titlul cu numărul 29 din vitrina bavarezilor.