Benitez a transmis un „mesaj” care produce multă îngrijorare la Steaua.** Returul se anunță INFERNAL! Ce spun cifrele

*Chelsea a revenit pe Old Trafford, după ce a fost condusă cu 0-2, iar Rafa Benitez a fost, prin schimbările sale, unul dintre protagoniștii meciului. Mesajul trimis de iberic e clar: Chelsea nu este în criză, iar vestiarul pare să fi ajuns la un numitor comun cu tehnicianul.

Manchester United și Chelsea au terminat la egalitate, 2-2, meciul din sferturile de finală ale Cupei FA. Cele două echipe se vor întâlni din nou în „rejucare” la o dată ce va fi stabilită ulterior.

Partida a început dezastruos pentru elevii lui Rafa Benitez, iar după numai 11 minute, United conducea cu 2-0, după ce Petr Cech a greșit la „capul” lui Chicharito (‘5), iar șutul lui Rooney (’11), din lovitură liberă, a păcălit defensiva londonezilor. Astfel, după primul sfert de oră părea că echipa din capitala Angliei va fi victimă sigură în dreby-ul „sferturilor” Cupei FA.

Cu șapte schimbări în primul „11” față de meciul disputat în Europa League, la București, cu Steaua, strategia de rotație a jucătorilor promovată de Benitez, părea că va fi un fiasco total. Defensiva „albaștrilor” a rezistat însă până la finalul primei părți, intrând la cabine cu același deficit ca în minutul 11.

Spaniolul de pe banca lui Chelsea a revitalizat însă jocul echipei, Eden Hazard, trimis în teren în minutul 51, marcând un gol fabulos la numai 7 minute după ce a intrat în joc. Londonezii s-au instalat încet, dar sigur, la conducerea jocului, iar Ramires a reușit să restabilească egalitatea în minutul 68. Strategia implementată de Sir Alex Ferguson, care a sperat să dea lovitura de grație pe contraatac, în finalul partidei, nu a dat roade, iar Chelsea ar fi putut să înscrie golul calificării în primul minut al prelungirilor. De Gea și-a demonstrat însă calitățile de mare portar și a reușit să respingă cu piciorul un șut în cros al lui Mata din interiorul careului.

Statistica a fost „albastră”
La prima vedere, meciul a fost unul echilibrat, United având totuși o posesie a balonului superioară (52%-48%). Totuși, Chelsea a tras de aproape două ori mai mult la poartă, Lampard, Demba Ba și Hazard, conducând în acest clasament, cu câte 3 șuturi fiecare. Cel care a orchestrat atacurile echipei lui Benitez a fost însă Juan Mata, care a atins de 100 de ori balonul. De cealaltă parte, mijlocașul defensiv Michael Carrick a „filtrat” baloanele lui United. Poate că aici s-a făcut și diferența, nu pe tabelă, ci în joc, Chelsea fiind echipa mai ofensivă, cele două goluri primite în debut forțându-i pe oaspeți să iasă la joc. Un alt punct forte al băieților lui Benitez a fost poziționarea pe teren. Aceasta, cât și statura superioară, au contribuit decisiv la cele 68% dintre duelurile aeriene ale partidei câștigare de jucătorii lui Chelsea.

Cu o pasă decisivă, site-ul whoscored.com l-a desemnat pe Oscar omul partidei, acordându-i acestuia nota 8,5. Următorul în acest top a fost Michael Carrick, cel care a catapultat mingea din propriul teren la golul lui Chicharito din debutul partidei.

ECHIPELE DE START

Manchester United (4-2-3-1): De Gea – Rafael, Ferdinand, Evans, Evra – Carrick, Cleverley – Nani (’45 Valencia), Kagawa (’76 Welbeck), Rooney – Hernandez (’62 Van Persie)
Rezerve: Amos, Valencia, Anderson, Vidic, Young, Welbeck, van Persie

Chelsea (4-2-3-1): Cech – Azpilicueta, Cahill, David Luiz, Ashley Cole – Lampard (’51 Obi Mikel), Ramires – Oscar, Mata, Moses (’51 Hazard) – Ba (’77 Torres)
Rezerve: Turnbull, Ivanovic, Terry, Bertrand, John Mikel Obi, Hazard, Torres

Publicat: 10 03. 2013, 21:31
Actualizat: 11 03. 2013, 01:08