Benevento nu glumește și s-a pus pe strâns puncte :) Echipa lui Pușcaș a învins Sampdoria în ultima etapă

Echipa nou-promovată Benevento, cu atacantul George Pușcaș titular, a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 3-2, formația Sampdoria, în etapa a 20-a din Serie A.

Gianluca Caprari a deschis scorul pentru oaspeți, în primul minut din prelungirile primei reprize, dar atacantul Massimo Coda a restabilit egalitatea, în minutul 69, și tot el și-a adus echipa în avantaj, în minutul 84. Gazdele au mai marcat o dată, în minutul 90+1, prin atacantul de 18 ani Enrico Brignola, iar Dawid Kownacki a redus din diferență pentru Sampdoria, trei minute mai târziu.

Internaționalul român de tineret George Pușcaș a jucat până în minutul 58, când i-a lăsat locul mijlocașului Marco D’Alessandro.

A fost a doua victorie obținută de Benevento în acest sezon din Serie A, ediție cu prilejul căreia a și debutat pe prima scenă a fotbalului italian. Echipa lui Pușcaș mai are o remiză și 17 înfrângeri și ocupă în continuare ultimul loc, la șase puncte de Hellas Verona și la opt de Crotone și SPAL, ultima aflându-se în afara zonei retrogradării.

Sampdoria se află pe locul șase, poziție de Liga Europa, cu 30 de puncte.

Alte rezultate înregistrate, sâmbătă, în etapa a 20-a din campionatul Italiei:

Torino – Bologna 3-0 (De Silvestri 39′, Niang 53′, Falque 85′)

AC Milan – Crotone 1-0 (Bonucci 54′)

Genoa – Sassuolo 1-0 (Galabinov 80′)

Napoli – Hellas Verona 2-0 (Koulibaly 66′, Callejon 78′)

SPAL – Lazio 2-5 (Antenucci 8-penalti, 31’/Alberto 5′, Immobile 19′, 26′, 41′, 51′)

Publicat: 06 01. 2018, 19:15
Actualizat: 06 01. 2018, 19:16