Bayern, spulberată de Hoffenheim! Campioana Europei a încasat patru goluri după un meci de coșmar, iar bavarezii au pierdut primul meci în 2020

Bayern a suferit un duș rece în etapa a doua din Bundesliga! După ce tocmai a câștigat și Supercupa Europei, în fața Sevilei, campioana Germaniei și deținătoarea Ligii Campionilor a fost spulberată sâmbătă de Hoffenheim, care s-a impus cu 4-1, pe teren propriu.

După ce a învins-o pe Sevilla (2-1) și a dat de pământ cu rivala Schalke (8-0), în prima etapă din Bundesliga, Bayern n-a contat pe terenul lui Hoffenheim, care a mai avut și alte ocazii imense, pe lângă cele patru goluri înscrise în poarta lui Manuel Neuer. Meciul de la Sinsheim a fost urmărit din tribune de 6.030 de spectatori, care au sărbătorit un succes categoric, la care nimeni nu se aștepta.

Bayern, umilită în Bundesliga! Hoffenheim a făcut spectacol

Bayern a intrat mult prea relaxată pe terenul lui Hoffenheim, convinsă că nu poată rata victoria după seria incredibilă din ultimele luni. Bicakcic și Dabbur au marcat însă în primele 24 de minute, iar apoi Kimmich a redus din diferență, cu un gol fantastic.

Campioana Germaniei n-a reușit să revină spectaculos în repriza secundă, ba chiar a pierdut la scor, după ce a jucat 120 de minute cu Sevilla, la Budapesta. Kramaric a făcut 3-1 după ce portarul Baumann a degajat excelent, iar apoi tot Kramaric a stabilit scorul final, din penalty, după ce Neuer l-a faultat în careu pe Bebou, în prelungirile meciului.

Bayern a avut mari probleme în apărare, iar plecarea lui Thiago Alcantara la Liverpool se vede deja în jocul echipei lui Hansi Flick.

ECHIPELE:

Hoffenheim: Baumann – Posch, Vogt, Bicakcic (Skov 39) – Akpoguma, Geiger (Bebou 59), Samassekou, Kaderabek – Baumgartner (Gacinovic 58), Kramaric, Dabbur (Grillitsch 80)

Bayern: Neuer – Pavard (Goretzka 57), Boateng, Alaba, Davies – Kimmich, Tolisso (Musiala 72) – Sane (Coman 73), Muller, Gnabry – Zirkzee (Lewandowski 57)

Bayern a suferit primul eșec în 2020, iar miercuri o va întâlni la Munchen pe Dortmund, în Supercupa Germaniei. Sâmbătă, Borussia a pierdut și ea surprinzător în etapa a doua din Bundesliga, 0-2 pe terenul lui Augsburg.

Publicat: 27 09. 2020, 19:03
Actualizat: 27 09. 2020, 20:26