Bayern Munchen e în proporție de 90% campioana Germaniei. Borussia a condus cu 2-0 la Bremen, dar s-a încurcat și are nevoie de un miracol în ultimele etape. Cum arată clasamentul

Werder Bremen și Borussia Dortmund au remizat, scor 2-2, în etapa cu numărul 32 din Bundesliga. În urma acestui rezultat, Bayern Munchen e în proporție de 90% campioana Germaniei pentru al șaptelea an consecutiv și pentru a 29-a oară în istoria sa. Bavarezii mai au nevoie de cel puțin două puncte, în ultimele două etape, pentru a deveni matematic campioni.

Borussia Dortmund a condus cu 2-0 la pauză, grație golurilor marcat de Pulisic și Alcacer. Werder a revenit spectaculos pe final, reușind să egaleze prin Mohwald și Claudio Pizarro, care au înscris în minutele 70 și 75. La 40 de ani, Claudio Pizzaro și-a bătut din nou recordul pentru cel mai vârstnic marcator din Bundesliga. Din 1996 până în prezent, vârful din Peru a înscris în fiecare sezon.

Pentru a deveni campioană, Borussia ar trebui să câștige ultimele două jocuri, cu Fortuna Dusseldorf și Borussia Monchengladbach, iar Bayern să obțină maxim un punct din partidele cu RB Leipzig și Eintracht Frankfurt.