Bayer Leverkusen a dat de pământ cu Mainz. Alexandru Maxim a urmărit totul de pe margine. „Aspirinele” au un parcurs impresionat în Bundesliga

Alexandru Maxim (28 de ani) a urmărit de pe bancă demonstrația de forță a celor de la Bayer Leverkusen, care s-au impus cu 5-1 pe terenul lui Mainz, în etapa cu numărul 21 din Bundesliga. „Aspirinele” au ajuns la 11 goluri marcate în ultimele trei jocuri de campionat. Paradoxal, în Cupa Germaniei, Bayer a fost eliminată de Heidenheim, grupare din liga secundă.

Wendell a deschis scorul după doar cinci minute la Mainz, dar gazdele au replicat rapid, prin Quaison. Oaspeții au rezolvat însă meciul până la pauză. Havertz, Brandt și Bellarabi au marcat la interval de zece minute, începând cu minutul 20, astfel că Bayer conducea cu 4-1 la pauză. După reluare, Brandt a semnat dubla și a închis tabela la 5-1.

În acest an, Maxim a adunat 84 de minute în tricoul lui Mainz, în cele patru etape de Bundesliga. A intrat pe parcurs cu Nurnberg și Augsburg, în timp ce aseară și în partida cu Stuttgart a rămas pe bancă. În urma eșecului cu Bayer Leverkusen, Mainz rămâne pe locul 11 în Bundesliga, cu 27 de puncte. VfB Stuttgart ocupă locul de baraj, cu 15 puncte. Leverkusen s-a apropiat la patru lungimi de RB Leipzig, ocupanta locului 4, ultimul care asigura prezența în Liga Campionilor. Lider este Borussia Dortmund, cu 49 de puncte, la șapte distanță de Gladbach și Bayern Munchen.