Bastia – AS Monaco, scor 1-1, în etapa a 26-a din Ligue I

Bastia și AS Monaco au terminat la egalitate, vineri seară, scor 1-1, într-un meci din cadrul etapei a 26-a din Ligue I.

AS Monaco nu a reușit să se desprindă la șase puncte de Paris Saint Germain și a încheiat doar la egalitate pe terenul penultimei clasate, Bastia. Gazdele au deschis scorul în minutul 19, pri Sadio Diallo, în urma unei lovituri de colț.

Liderul din Ligue I a restabilit egalitatea, la șapte minute după pauză, prin Bernardo Silva, iar până la final echipa antrenată de Leonardo Jardim a căutat să marcheze și golului al doilea, însă portarul lui Bastia, Leca, a fost în zi de grație.

S-a terminat 1-1, iar AS Monaco are un avans de patru puncte fața de PSG, în fruntea clasamentului, dar parizienii au un meci mai puțin disputat, partida cu Toulouse. Pentru AS Monaco, urmează meciul din optimile Ligii Campionilor, cu Manchester City.

• Bastia: Leca – Djiku, El Kaoutari, Marange – A.Keita, Coulibaly, Mostefa, Bengtsson – Oniangue, Danic (min.83 Nangis) – Diallo (min.74 Ngando). Antrenor: Francois Ciccolini.
  • Monaco: Subasic – A.Toure (min.79 Dirar), Glik, Jemerson, B.Mendy – B.Silva, J.Moutinho, Bakayoko (min.46 Fabinho), Lemar – Germain (min.71 Mbappe Lottin), Falcao. Antrenor: Leonardo Jardim.