Barcelona, show total cu Rayo înaintea șocului cu City. Messi, nou record în Primera. Neymar, golazo la revenire

Lionel Messi a devenit cel mai bun marcator din istorie pentru o echipă spaniolă, iar Neymar a revenit cu gol pentru Barcelona, în victoria de sâmbătă seară de pe „Camp Nou”, contra lui Rayo Vallecano, scor 6-0

• Messi are 10 goluri și 8 assisturi în 2014, cele mai bune cifre ale unui jucător reușite în acest an

• La oaspeți, Răzvan Raț nu a fost inclus în lot, după ce a semnat contractul cu Rayo abia joi

Neymar și Messi nu au stat împreună pe teren decât 18 minute. În acest timp, Barcelona a marcat un gol, prin „decarul” argentinian

21 septembrie 2013. Barcelona câștigă pe terenul lui Rayo Vallecano cu 4-0, însă, surprinzător, echipa madrilenă reușește să doboare un record vechi de cinci ani. Cu o posesie de 54%, Rayo reușea să devină prima echipă din respectiva perioadă de timp care ține mingea mai mult decât mașinăria tiki-taka a catalanilor. Însă în ciuda jocului proactiv și a complimentelor primite pentru faptul că nu se închide în niciun meci, Rayo suferă. E abia pe locul 19 în Primera după 24 de etape, cu doar 20 de puncte, patru mai puține decât Granada, echipă aflată pe locul 17. Iar în această seară, echipa din cartierul Vallecas al capitalei Spaniei a mai încasat o înfrângere usturătoare, scor 0-6, pe „Camp Nou” în fața Barcelonei.

Nu mai e urmă de îndoială, Messi și-a revenit la forma ideală! Argentinianul a fost excelent în victoria cu Rayo, scor 6-0

Spectacolul l-a început Adriano, care abia a deschis scorul, în minutul 2. Până la pauză, Messi a făcut 2-0, marcând al 336-lea gol din carieră pentru Barcelona. Astfel, argentinianul a devenit jucătorul cu cele mai multe goluri marcate în carieră pentru o singură echipă spaniolă, depășindu-l pe legendarul Telmo Zarra, care a marcat doar de 335 de ori pentru Athletic Bilbao în perioada 1940-1955. Au urmat alte două goluri ale lui Alexis și Pedro – ambii aflați la golurile cu numărul 17 în acest sezon – și încă o reușită a lui Messi, care a ajuns la 10 goluri și 8 reușite în 2014, semn că argentinianul și-a revenit complet după ruptura musculară suferită în noiembrie.

La revenirea pe teren, Neymar a reușit un gol spectaculos, lob de la 25 de metri peste portarul Ruben

Însă probabil cel mai bun semn pentru meciul de marți contra lui Manchester City (ora 21:45, în direct pe Digi 1 și Dolce 1), din optimile Ligii Campionilor, a venit de la Neymar! Superstarul brazilian, accidentat la gleznă în returul optimilor de Cupă cu Getafe din 17 ianuarie, și-a revenit complet și a intrat în minutul 62. Nu a excelat până spre final, dar a marcat cu un lob superb de la 25 de metri, profitând că Ruben era ieșit din poartă! Și a adus-o din nou pe Barca pe primul loc în Spania, la egalitate de puncte cu Atletico, 60, după ce madrilenii au câștigat și ei azi, scor 3-0, cu Valladolid.

Barcelona – Rayo Vallecano 6-0 (Adriano 2, Messi 36 și 68, Sanchez 53, Pedro 56, Neymar 89)

Barcelona: Victor Valdes – Dani Alves, Pique, Puyol (Mascherano 68), Adriano – Fabregas, Busquets, Iniesta – Sanchez, Messi (Tello 74), Pedro (Neymar 62)

Rayo: Ruben – Arbilla (Tito 42), Ze Castro, Niguez, Mojica – Baena, Trashorras – Rochina, Bueno (Viera 62), Falque – Larrivey (Longo 73)

Publicat: 15 02. 2014, 23:11
Actualizat: 15 02. 2014, 23:12