Barcelona se desprinde la zece puncte de Real și Atletico! Primul derby de pe „Wanda Metropolitano” s-a încheiat indecis. Arbitrul i-a scos din sărite pe jucători

Formația Atletico Madrid a remizat, sâmbătă, pe teren propriu, scor 0-0, cu Real Madrid, în etapa a 12-a din La Liga, iar cele două echipe din capitala Spaniei au rămas la 10 puncte în spatele liderului FC Barcelona.

De-a lungul întâlnirii, în care au fost doar patru șuturi pe spațiul porții, jucătorii lui Diego Simeone au avut mai multe intrări agresive. În special în minutul 36, când Sergio Ramos a fost faultat în careu de Lucaz Hernandez.

Sergio Ramos a trimis cu capul pe lângă poartă, după o recentrare, fază în care a fost lovit cu piciorul în față de adversar. Arbitrul nu a acordat, însă, lovitură de la 11 metri. Căpitanul Realului nu a mai putut să continue, iar la pauză a fost înlocuit de Nacho Fernandez. Conform Marca, Ramos ar fi suferit o franctură de piramidă nazală.

În partea secundă, cea mai mare ocazie a avut-o Gameiro, care a reușit să trimită peste Casilla, dar Varane a intervenit și a respins în corner, din apropierea liniei porții.

Cristiano Ronaldo a avut și el două șanse importante de a înscrie, una din lovitură liberă și alta pe contraatac, dar nu a putut să îl învingă pe Oblak. Portughezul amenințase poarta slovenului și în prima repriză, dintr-o lovitură liberă de la aproximativ 30 de metri.

În clasament, Real și Atletico se află la egalitate de puncte, câte 24, pe locurile 3 și 4. Valencia ocupă locul secund, cu 27 de puncte și un meci mai puțin disputat, iar FC Barcelona este lider, cu 34 de puncte.

Echipele de start:

Atletico: Oblak – Juanfran, Godin, Savic, Lucas – Saul, Thomas (Carrasco 54′), Gabi, Koke – Correa (Gameiro 77′), Griezmann (F. Forres 76′). Antrenor: Diego Simeone.

Real Madrid: Casilla – Carvajal, Varane, Ramos (Nacho 46′), Marcelo – Modric, Casemiro, Kroos – Isco – Benzema (Asensio 76′), Ronaldo. Antrenor: Zinedine Zidane.

Publicat: 18 11. 2017, 23:55
Actualizat: 19 11. 2017, 19:18