Barcelona s-a distrat cu viitoarea adversară din finala Cupei Regelui! Catalanii au preluat șefia clasamentului, după 6-0 cu Alaves: tripleta MSN a marcat, Vidal s-a accidentat grav

FC Barcelona a învins, sâmbătă, scor 6-0, în deplasare, pe Deportivo Alaves, într-un meci din etapa a 22-a din campionatul Spaniei.

Barcelona a deschis scorul în deplasarea de la Alaves, echipă calificată în finala Cupei Regelui, în minutul 37, când uruguayanul Luis Suarez a profitat de o pasă perfectă trimisă de Aleix Vidal și a marcat din careul mic. După numai trei minute, Neymar a dus scorul la 2-0 pentru formația antrenată de Luis Enrique.

Lionel Messi și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor, în minutul 59. Barcelona a făcut 4-0, grație autogolului lui Alexis. Ivan Rakitic și Luis Suarez au conturat victoria catalanilor, 6-0, pe terenul formației pregătite de Manuel Pellegrino.

Aleix Vidal a părăsit terenul pe targă în minutul 87, după o intervenție dură a lui Theo. Toți jucătorii Barcelonei au rămas înmărmuriți, după fractura la gleznă suferită de fundașul echipei lui Luis Enrique.

În urma acestei victorii, Barcelona a urcat pe primul loc în campionatul Spaniei, cu 48 de puncte, două mai multe decât Real Madrid, care are trei meciuri în minus.

• Deportivo Alaves: Pacheco – Vigaray, Alexis, Laguardia, Theo – Llorente, Torre –  Krsticic, Sobrino, Katai – Santos
  • Barcelona: Ter Stegen – Vidal, Mathieu, Umtiti, Digne – Rakitic, Busquets, Gomes – Messi, Suarez, Neymar

Publicat: 11 02. 2017, 19:30
Actualizat: 11 02. 2017, 19:31